Andrzejki w gr. O

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

I tak właśnie było też w naszej szkole . W dniu 25.11.2019 r. w godzinach od 16.00 – 17.00 odbyły się Andrzejki. Uczniowie z kl. 0 zapoznali się tradycjami i historią powstania tego święta. Kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Każde dziecko miało możliwość  poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z  „przymrużeniem oka”. Prowadząca cyganka z magiczną kulą przepowiadała przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoim wychowawcą tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Czas  pełen atrakcji przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru