Wakacje tuż, tuż... *                     Wakacje tuż, tuż... *             Wakacje tuż, tuż... *                    Wakacje tuż, tuż... *         Wakacje tuż, tuż... *          Wakacje tuż, tuż... * 
Jesteś tutaj: Strona główna » Z życia szkoły » Innowacja pedagogiczna "Mali programiści"

Innowacja pedagogiczna "Mali programiści"


  W roku szkolnym 2016/2017 dzieci z klas Ia i Ib rozpoczęły naukę programowania zgodnie z opracowaną innowacją „Mali programiści”. Innowacja była realizowana na obligatoryjnych zajęciach komputerowych ze wszystkimi uczniami, dotyczyła poszerzenia programu zajęć komputerowych o naukę podstaw kodowania. Innowację wprowadzono w celu wyrobienia w uczniach umiejętności algorytmicznego rozwiązywania problemów i wykorzystywania tej umiejętności nie tylko podczas pisania programów. Celem było pokazanie bogactwa informatyki i programowania, jej zastosowanie w innych przedmiotach. Do klas pierwszych uczęszczali uczniowie zarówno sześcio-, jak i siedmioletni.
Na początku roku dzieci nie potrafiły jeszcze czytać, ponadto w różnym stopniu obsługiwały komputer, dlatego bardzo prostym językiem należało im wytłumaczyć co to jest programowanie. Na pierwszych zajęciach stosowano Aktywności unplugget, czyli aktywności uczniów bez komputera. Zaczęto od kodowania poprzez umowne przedstawienie prostych czynności np. ruchów rąk, nóg przy pomocy symboli, kolorów, układanie w logicznym porządku prostych instrukcji. Miało to na celu wykształcenie zrozumienia pewnych pojęć, zanim będą one wykorzystywane w programach. Programowanie z komputerem zaczęto od prostszych programów niż Scratch. Uczniowie pracowali na platformie studio.code.org – kurs pierwszy i drugi. Znajdują się tam odpowiednie ćwiczenia do wprowadzenia uczniów w temat programowania –puzzle, łamigłówki. Dzieci poprzez zabawę uczyły się podstaw programowania. Zadania jakie były do wykonania nie sprawiły im najmniejszej trudności. Towarzyszyła temu nie tylko nauka, ale również doskonała zabawa.
Innowacja realizowana będzie również w kl. II i III.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym: