Centrum Nauki Atom

W czwartek klasa 1a z okazji dnia kobiet wybrała się do Centrum Nauki Atom. Jest to miejsce, gdzie wiedzę zdobywa się poprzez odkrywanie i doświadczenia. To idealne miejsce dla ciekawych i  chłonnych wiedzy. Można tam poznać lepiej świat i nauczyć się czegoś poprzez zabawę. Centrum Nauki Atom oferuje wystawy, pokazy i  doświadczenia.
Jest to miejsce, gdzie młodzi adepci nauki poprzez zabawę mogą uczyć się o otaczającym ich świecie, to właśnie takie miejsca najchętniej lubią dzieci.  Można tu sprawdzić jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat oraz przetestować możliwości własnego ciała (wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzje). 

Wystawa składa się ze stanowisk, na których zwiedzający samodzielnie przeprowadzają doświadczenia z różnych dziedzin nauki: fizyki, matematyki, biologii i dzięki temu mogą zrozumieć dane zjawisko. Przy każdym stanowisku znajduje się krótkie wyjaśnienie. Podczas pobytu dzieci dowiedziały się jak działają prawa fizyki, zbadały różne zjawiska np. jak działają dwa wymiary, czy można zbudować most z drewna bez użycia gwoździ i kleju, dlaczego domino upada, jak pobujać drugą osobę siedzącą na huśtawce bez bujania jej, dlaczego piłka nie spada, jak działają fale dźwiękowe . W cyklu pokazów naukowych uczniowie dowiedzieli się o ciśnieniu – sprężaniu, rozprężaniu, co się stanie, gdy podgrzejemy balon a następnie zostanie on szybko schłodzony i co to jest rozszerzalność cieplna.

Wszystkim bardzo się podobało, dlatego na pewno odwiedzimy to miejsce jeszcze raz.