Wolontariat


KIM JESTEŚMY?
Jesteśmy uczniami z klas IV-VI. Potrafimy zauważyć potrzebujących. Lubimy pomagać. Cieszymy się, gdy inni nas wspierają w działaniach na rzecz potrzebujących. Jesteśmy radośni i roztańczeni. Często używamy mazaków i kredek.
Należymy do Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 32 w Radomiu. Należymy do Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „ARKA”
Tworzymy lepszy świat.

 

DZIEŃ PAPIESKI
  Czynnie włączamy się w obchody Dnia Papieskiego. Dekorujemy szkołę, promujemy aktualne hasło Dnia Papieskiego oraz prowadzimy zbiórkę pieniężną dla Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przypominamy nauczanie i postać św. Jana Pawła II oraz wspieramy uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin.
Na początku października Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powołuje w naszej szkole sztab, abyśmy mogli przeprowadzić zbiórkę publiczną. Ubrani w charakterystyczne żółte chusty, identyfikatory, z puszką w rękach wędrujemy po ulicach Radomia, zbierając pieniądze i opowiadając o Fundacji.  
Chcesz wiedzieć więcej o Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”? Zobacz: www.dzielo.pl


ZBIÓRKA DLA HOSPICJUM
  Radomskie Hospicjum Królowej Apostołów utrzymuje się z darów, a wszyscy lekarze i pielęgniarki wykonują w nim prace nieodpłatnie. Przed świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą przekazujemy dla podopiecznych Hospicjum środki czystości i higieny osobistej oraz kartki z życzeniami i ozdoby świąteczne. Jak zwykle możemy liczyć na naszych kolegów, rodziców i nauczycieli, którzy czynnie uczestniczą w naszych zbiórkach.
PAMIĘTAJMY! Październik i marzec – to czas na pomaganie Hospicjum Królowej Apostołów!!!
Chcesz wiedzieć więcej o Hospicjum? Zobacz: www.hospicjum.radom.pl


BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
  W ostatni piątek października zapraszamy wszystkich uczniów na Bal pod hasłem „Każdy może być święty”. Salę gimnastyczną wypełniają uczniowie i nauczyciele przebrani za świętych lub aniołów. Prowadzimy zabawy integracyjne, śpiewamy piosenki z gestami i wspólnie bawimy się przy muzyce chrześcijańskiej. Bal rozpoczyna i kończy się modlitwą.


SZLACHETNA PACZKA
  W roku 2015 dołączyliśmy do drużyny Szlachetnej Paczki. Pod hasłem „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” społeczności naszej szkoły przygotowuje paczkę dla wybranej rodziny. W ostatnich dniach listopada staramy się wszystkich poinformować i zachęcić do udziału w akcji. A kilka dni później … z radością sortujemy i pakujemy paczki! Zaangażowanie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły jest tak ogromne, że pakowanie trwa kilka godzin – musimy przygotować kilkanaście paczek, które następnego dnia trafią do magazynu, a stamtąd do „naszej” Rodziny. Ostatnim etapem akcji jest relacja wolontariusza – SuperW, z przekazania paczki. Dzięki temu wiemy, jak ogromną radość sprawiliśmy rodzinie w potrzebie.
Chcesz wiedzieć więcej o Szlachetnej Paczce? Zobacz: www.szlachetnapaczka.pl

OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO LASU
  W kwietniu bierzemy udział Ogólnopolskim Święcie Lasu. Razem z samorządowcami, przedstawicielami mediów oraz wolontariuszami z innych szkół sadzimy drzewa w Lesie Kapturskim. Nie jest łatwo, ale na pewno radośnie! Czasem zbyt trudno wbić łopatę w ziemię, trafi się kamień, albo korzeń, a drzew trzeba wsadzić naprawdę dużo… Na szczęście są obok dorośli, którzy pomogą, porozmawiają, pożartują z nami. Po zakończonej pracy Nadleśnictwo Janiszpol zaprasza na ciepły posiłek na polanie. Najedzeni odzyskujemy siły i mamy czas na zabawę na świeżym powietrzu.


ZBIÓRKA NAKRĘTEK
  Na początku, wiele lat temu prowadziliśmy akcję promocyjną. Wędrowaliśmy po salach, aby odbierać od dzieci nakrętki, przypominać i zachęcać. Dziś zbieranie nakrętek jest w naszej szkole nawykiem! Poprzez zbiórkę wspieramy chore dzieci, dofinansowujemy obiady i ferie dla dzieci.


POMOC WOLONTARIUSZY W ŚWIETLICY.
   Bardzo chętnie odwiedzamy świetlicę szkolną – dla klas zerowych oraz dla klas I – III. Lubimy bawić się z naszymi młodszymi kolegami. Prowadzimy zabawy ruchowe, tańczymy, prowadzimy zabawy z chustą animacyjną, czytamy bajki, pomagamy wykonywać prace plastyczne. Samodzielnie planujemy i przygotowujemy atrakcyjne zajęcia dla dzieci świetlicowych.


JESTEŚMY TWÓRCZYMI ARTYSTAMI
   Piszemy scenariusze przedstawień: „Kochasz? Więc nie musisz się bać!” (przedstawienie wielkanocne o charakterze profilaktycznym), „Mario, czy już wiesz?” (przedstawienie wielkanocne).
Lubimy kolorować, rysować, tworzyć.
Przygotowujemy kartki świąteczne oraz bombki dla podopiecznych Hospicjum Królowej Apostołów. Wykonaliśmy pisanki i zakładki do książek, aby uzbierać pieniądze na leczenie Olusia. Znamy i prowadzimy tańce integracyjne. Tworzymy układy taneczne do piosenek. Robimy plakaty, aby reklamować nasze akcje.
Jesteśmy artystami. Lubimy piękno.


GALA WOLONTARIATU
  5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczestniczymy w Uroczystej Gali Wolontariatu. To przede wszystkim czas podziękowań za cały rok pracy w wolontariacie oraz wspólnego świętowania. Chcesz wiedzieć więcej o Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „ARKA”? Zobacz: www.”ARKA”.radom.pl/


BAL WOLONTARIUSZA
  Co roku uczestniczymy w Balu Wolontariusza organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „ARKA”. Jest to czas dobrej zabawy i integracji z wolontariuszami z wielu szkół radomskich. Na każdy Bal musimy przygotować kotyliony, wizytówkę Klubu, a czasem piosenkę czy krótki występ.